Co je to parotidní kanál?

Také známý jako Stensenův kanál, je přívodní trubička trubkovitá struktura umístěná uvnitř příušnicové slinné žlázy. Potrubí odvádí sliny z příušné žlázy do úst v úrovni horních molarů. Vzhledem k tomu, že příčné kanálky leží blízko povrchu obličeje, mohou být poškozeny během operace obličeje nebo v důsledku náhodného zranění. Někdy se to, co se nazývá slinný kámen, může tvořit a zablokovat potrubí, které vyžaduje odstranění pomocí operace klíčových dír.

Sliva je nezbytná pro zvlhčení a čištění úst a pro umožnění polykání. Když člověk mluví, slina pomáhá jazyku volně se pohybovat. Má také antacidní a antibakteriální vlastnosti a obsahuje enzymy, které tráví škrob a tuk.

Existují tři páry slinných žláz ve všech. Submandibulární žlázy leží pod podlahou úst a sublingvální žlázy, které produkují nejvíce sliny, jsou pod jazykem. Na tvářích, těsně před ušima a mírně pod nimi se nacházejí příušnice. Jsou to největší typ slinné žlázy. Mnoho malých slinných žláz existuje také rozptýlených v dutině ústní a kolem ní.

Parotidní kanál je asi 2 cm (asi 5 cm) na délku. Buňky uvnitř parotidové žlázy produkují sliny, které pak protékají menším kanálem do hlavního kanálku. Příušnice tvoří asi 20% všech slin a je poměrně vodnatá ve srovnání se sekrecemi ostatních slinných žláz. Po výskytu z žlázy se srázové potrubí vede přes masírový sval tváře. U některých lidí se zde nachází malá přídavná příušnice, která se také vysouvá do kanálu.

Těsně před otevřením parotidového kanálu do ústní dutiny prochází mezi podšívkou úst a jedním z tvářových svalů známým jako bukací sval. Obě obklopující vrstvy působí jako ventil a chrání potrubí před nafouknutím, když člověk vyfukuje vzduch silně. Tento mechanismus je zvláště užitečný pro lidi, kteří vyhodou sklo nebo hrají nástroje z mosazi a dřeva.

Občas může dojít k zablokování příušného kanálu. Obvykle se to stane, když se slinný kámen uloží do potrubí, což způsobí zablokování slin. Žláza obvykle nabobtná a bolestivá, zejména v době jídla, a může následovat infekce. Někdy mohou kameny unikat samy od sebe a masáž žlázy, spolu s antibiotiky a úlevu od bolesti, může být vše, co je zapotřebí. V opačném případě léčba zahrnuje odstranění kamene pomocí operace klíčové dírky po vyřešení všech souvisejících infekcí.