Co je ileocekální ventil?

Ileocekální ventil je svěrací sval, který umožňuje průchod strávené stravy v gastrointestinálním traktu. Pokud je funkce ileocekálního ventilu narušena, mohou vzniknout potenciálně nebezpečné podmínky. Kolonoskopie se často používá k určení příčiny poruch spojených s tímto ventilem a zažívacím systémem. V závislosti na výsledcích testů může léčba zahrnovat jednoduché změny životního stylu a stravy, podávání antibiotik nebo jiných léků a v některých případech i operace.

Umístěný mezi malým a tlustým střevem, ileocekální ventil vede k tomu, aby odpadní materiály mohly být uloženy v hrudníku a hromadily se v tenkém střevě. Stav, známý jako syndrom ileocekální chlopně (ICV), nastane, když ileocekální ventil nefunguje správně a zůstává uzavřený nebo otevřený. Uzavření ventilu vede k zabránění vstupu odpadu do hrubého střeva. Když ventil zůstává otevřený, odpadní látky se hromadí v tenkém střevě, což vytváří toxické blokování. Každá situace, pokud není ponechána léčit, může narušit trávení a vést k akumulaci a absorpci toxinů tělem, které mohou být smrtelné.

K rozvoji syndromu ileocekální chlopně může přispět řada faktorů. Jedinci, kteří mají nezdravé stravovací návyky nebo trpí dehydratací, se mohou stát symptomatickými. Bylo zjištěno, že nervový tlak lokalizovaný v horní bederní páteři, nebo dolní části zad, přispívá k vývoji otázek ventilu. Symptomy zahrnují bolesti dolní části zad, nevolnost a poruchy střev. Léčba zahrnuje dietní změny, aplikovanou kineziologii a chiropraktické úpravy.

Když se vyskytnou nevysvětlené poruchy v trávicím systému, často se používá kolonoskopie. Pokud jednotlivec trpí problémy, jako je anémie neznámého původu, prožívá krvavou stolici nebo trpí zánětlivým onemocněním střev (IBD), kolonoskopie může pomoci odhalit zdroj problému. Abnormální výsledky z kolonoskopie mohou naznačovat střevní zánět, infekci, přítomnost polypů nebo nádor. Veden jako ambulantní procedura, kolonoskopie vyžaduje, aby střeva byla před testováním vyčištěna a vyprázdněna.

V kolonoskopii je pacientovi podáván prostředek pro zmírnění bolesti a mírné uklidnění. Levá na své levé straně, kolonoskop, pružná trubice vybavená malou kamerou, je zavedena do konečníku a postupuje směrem k nejnižší části tenkého střeva, kde je umístěn ventil. Vzduch je podáván přes trubku, aby se získaly lepší obraz oblasti. Během testu mohou být odebrány vzorky lymfatické tkáně, známé jako biopsie, a stávající polypy odstraněné. Rizika spojená s kolonoskopií zahrnují infekci, nevolnost a krvácení na místě biopsie.