Co je femorální nerv?

Femorální nerv se nachází uvnitř nohy a poskytuje svaly, které pomáhají nohům ohýbat a narovnat. To také umožňuje lidem cítit pocity uvnitř přední části stehna a části dolní nohy. Když člověk ztratí pocit nebo pohyb v noze, on nebo ona trpí dysfunkcí femorálního nervu.

Systémové poruchy nebo poruchy postihující celé tělo mohou mít za následek poškození femorálních nervů. Osoba může také trpět poškozením tohoto nervu, když prožívá přímé trauma. Prodloužení nervové komprese způsobené přítomností nádoru může také často způsobit poškození femuru.

Jiné situace mohou zasahovat do správné funkce femorálních nervů. Tento konkrétní nerv může být například poškozen v důsledku vložení katétru do femorální tepny. Poranění pánve nebo onemocnění, které poškozuje nervy, může také negativně ovlivnit femorální nervy.

Léčivé stavy, jako je polyarteritis nodosa nebo diabetes mellitus, mohou způsobit poškození více nervů, což ovlivňuje femorální nervy. Abscesy a vnitřní krvácení v pánvi nebo břicho jsou také známé, že způsobují poškození femorálního nervu. Něco tak jednoduchého jako lezení na zádech s oběma stehny a nohama ohnutými během chirurgického zákroku nebo diagnostickým postupem způsobilo u některých pacientů dysfunkci femuru.

Symptomy dysfunkce femorálního nervu zahrnují slabost, mravenčení, pálení nebo necitlivost v koleni nebo noze. Lidé s poškozením femorálního nervu mohou cítit, že jejich kolena pracují. Mohou dokonce mít potíže s manévrovaním nahoru a dolů po schodech.

Pro ověření poškození femorálních nervů je nutná lékařská prohlídka. Lékař vyšetří pacienta, zda má tento typ nervového poškození vyšetřením nervů a svalů. Pokud u pacienta dojde k oslabení kolena nebo kyčle při pokusech narovnat koleno nebo ohýbat kyčelní kloub, mohl by trpět poškozenými femorálními nervy.

Lékaři často zkontrolují, zda reflex selhání kolena pacienta funguje správně. Když lékař vyšetří kolenní reflexe pacienta, může se tento reflex snížit nebo dokonce neexistovat. Ukázkové lékařské vyšetření mohou zahrnovat vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), elektromyografii (EMG) nebo testy rychlosti vedení nervů, které měří, jak rychle signály procházejí nervy. Krevní testy, rentgenové záření, skeny a další testy přizpůsobené specifickým potřebám pacienta mohou být také prováděny.