Které jsou nejběžnější antibiotika pro celulitidu?

Celulitida je onemocnění kůže způsobené bakteriální infekcí a může být léčeno několika různými antibiotiky. Patří sem amoxicilin, klavulanát amoxicilinu, klindamycin a penicilin. Různé generace cefalosporinů se také běžně používají k léčbě celulitidy. Lékaři obvykle vybírají léky v závislosti na tom, jaké konkrétní bakterie způsobují infekci.

Bakterie mohou vstoupit do kůže vždy, když člověk trpí škrábáním nebo škrábáním. Známky infekce celulitidy zahrnují zarudnutí, otok, bolest a teplo na postižené kůži. Zvyklé jsou také zduřené lymfatické uzliny, bolesti svalů a horečka. Diagnostika je často založena na těchto příznacích, v anamnéze pacienta, na fyzickém vyšetření a na výsledcích diagnostických testů provedených u takových pacientů. Pacienti jsou pak předepisováni antibiotiky pro celulitidu.

Antibiotika předepsaná pro celulitidu způsobenou Staphylococcus aureus a Streptococcus skupiny A jsou klindamycin a cephalexin. Obvykle se jedná o mírné infekce, které se často léčí doma. Pacientům je obecně doporučeno, aby lék užívali po dobu 10 až 14 dní a aby s lékařem sledovali, zda se bakterie úspěšně léčí. V těžkých případech, kdy se zjistilo, že příslušné organismy jsou rezistentní vůči meticilinu, jsou často podávány stejné léky, ale s přidáním kombinace trimethoprimu a sulfamethoxazolu.

V závislosti na tom, jak byla infekce přenášena, lze použít i jiné antibiotika. U psích kousnutí, kde může být osoba infikována Pasteurella canis, Streptococcus pyogenes nebo Staphylococcus aureus, jsou běžně užívané léky amoxicilin klavulanát, klindamycin s trimetoprimem nebo sulfamethoxazol. Stejné léky mohou být také podávány pro lidské kousnutí a kousnutí kočkami. Při závažných infekcích způsobených psinkem, kousnutí kočkami a lidským kousnutím, cefalosporin třetí generace, jako je ceftriaxon, a další silnější antibiotika jsou často podávány.

Někteří pacienti, u nichž se objeví závažné nebo komplikované infekce, mohou být také hospitalizováni pro správnou léčbu a monitorování. U těchto pacientů je celulitida často léčena antibiotiky podávanými intravenózně. Symptomy komplikované celulitidy zahrnují rychlou srdeční frekvenci, nízký krevní tlak, pozměněné myšlení a horečku.

Mezi další faktory, které zvyšují riziko celulitidy, patří chirurgické rány, kousnutí hmyzem, diabetické vředy a praskliny nebo loupání kůže. Použití některých léků, včetně těch, které potlačují imunitní systém, může také předisponovat pacienty k tomuto stavu. Pokud je podezření na celulitidu, měl by pacient navštívit lékaře za účelem vyhodnocení, aby dostal antibiotika a zabránil dalším komplikacím.