Jaký je vztah mezi vagusovým nervem a mdloby?

Vagusový nerv a mdloby jsou spojeny autonomní odpovědí známou jako vazovagální synkopa. Často zkušený stav, vazovagální synkopa, která se někdy nazývá vazovagální odpovědí, nastává, když vagusový nerv směruje příliš mnoho krve z mozku. Bez stálého přívodu kyslíku se mozku rychle zastaví a osoba dočasně ztratí vědomí. Ve většině případů je návrat z mdloby spojený s vagusovým nervem rychlý a pokud pacient nebyl během mdloby zraněn, lékařská péče pro tento typ mdloby není nutná.

U jinak zdravých pacientů je vagus nerv a mdloby úzce spojeny. Ačkoli existuje řada stavů, které mohou způsobit, že člověk mizí, je nejčastější příčinou nadměrné stimulace tohoto nervu. Tento nerv je primárně zodpovědný za spojení trávícího systému, srdce a mozku dohromady a zejména za účelem odvádění dodatečné krve do trávicího systému v případě potřeby. Tento systém vyžaduje extra krve při trávení velkého jídla, předávání tuhého odpadu nebo zvracení. Hlavním spojením vagového nervu a mdloby je to, že u některých pacientů může nerv přemístit příliš mnoho krve do trávícího systému během těchto procesů, což způsobuje nedostatek mozku a ztrátu vědomí.

Kromě odklonu krve od mozku může vagusový nerv způsobit pokles krevního tlaku a dilatace krevních cév. To dělá krevní bazén v nohách, pryč od mozku, kde je potřeba udržet vědomí. Průtok krve se vrací do mozku a krevní tlak se vrátí k normálu poté, co člověk omdlí a vagusový nerv se účinně vynuluje.

Lidé, kteří jsou náchylní k nadměrné stimulaci vagových nervů, obecně začínají mdlobovat v dospívání, i když nadměrná stimulace vagového nervu, doprovázená mdloby, může nastat u jakékoli osoby v jakémkoli věku. Pokud osoba často mizí, měl by být konzultován lékař, aby se ujistil, že je vagus nerv zodpovědný. Při absenci jiných zdravotních stavů, jako je problém se srdcem, mdloby nejsou zvlášť nebezpečné, ačkoli pokles způsobený ztrátou vědomí může vést ke zranění.

Je také možné, že při nadměrné stimulaci vagového nervu a mdloby nastane, když se osoba dostane emocionálně nabitá. Strach může často vést k mdloby a není neobvyklé, že pacienti s nadměrně citlivými nervy vagusu mizí při pohledu na krev, hypodermické jehly nebo jiné věci, které vyvolávají strach. Vysoké stresové situace mohou také vést k mdloby.