Jaká je léčba uzavřeného zlomeniny?

Uzavřená zlomenina nastává, když se kosti rozpadnou uvnitř lidského těla, ale nepropichují kůži. To je považováno za poměrně nekomplikovanou zlomeninu, která nevyžaduje tolik léčby jako otevřená zlomenina, ve které kosti tříští a rozbíjí kůži. Léčba uzavřené zlomeniny se může lišit v závislosti na závažnosti poranění, některé drobné poranění, jako jsou zlomeniny vlasů, mohou vyžadovat pouze imobilizaci a odpočinek, aby se uzdravilo, zatímco závažnější poranění kosti může vyžadovat ještě operaci k opravě.

První pomoc při uzavřených zlomeninách bude zahrnovat posouzení poranění, ošetření pacienta za šok a posouzení jakýchkoli dalších zranění, které mohou komplikovat léčbu. Zraněná končetina by měla být pokud možno zvednutá, aby se zmenšilo otoky a končetina by měla být imobilizována, aby se zabránilo dalšímu zranění. Tento proces musí být proveden pečlivě, aby se zamezilo zhoršení stávajících úrazů nebo způsobení nových. Může být použita RICE léčba, nebo odpočinek, led, komprese a elevace, ale nikoliv, pokud některá z těchto akcí způsobí bolest nebo riziko dalšího zranění. Je třeba se vyhnout zejména kompresi, protože to může zhoršit zranění. Jakékoli předměty, jako jsou náramkové hodinky nebo těsné oblečení, by měly být odstraněny, pokud je to možné, protože mohou omezit krevní oběh na zranění.

Jakmile je pacient v nemocnici, léčba uzavřené zlomeniny obvykle zahrnuje rentgen, který odhalí rozsah poškození. Odtud se lékař může rozhodnout o nejlepší léčbě. Zlomeniny vlasových vláken jsou velmi malé a jsou obvykle ošetřovány ne chirurgicky, na zraněnou končetinu lze aplikovat odlitky nebo jinak imobilizovat kost a pacient bude muset několik týdnů užívat tuto končetinu.

Závažnější případy uzavřené zlomeniny mohou být potřeba řešit chirurgicky. Chirurg provede zářez tak, aby kosti mohly být přístupné, desky a šrouby mohou být instalovány do kosti, aby se stabilizovaly. Mohutná tkáň, která může být poškozena, bude rovněž řešena během operace. Pokud jsou nervy poškozeny, může být nutné, aby pacient podstoupil chirurgický zákrok k opravě takového poškození a bude pravděpodobně muset podstoupit rozsáhlou fyzikální terapii, jakmile se zranění začnou léčit. Zraněná oblast těla bude odlita, aby se zabránilo jakémukoli pohybu během procesu hojení. Jakmile je obsazení odstraněno a lékař dává souhlas, může začít s fyzikální terapií.