Jaká je léčba lézí močového měchýře?

Jednotlivci s lézemi močového měchýře si mohou vybrat z různých způsobů léčby. Nekancerózní léze mohou být zapálené. Čtyři standardní léčby rakovinných lézí zahrnují radiační terapii, chemoterapii, biologickou terapii a chirurgii. Léčba, která se testuje v klinických studiích, zahrnuje chemoprevenci a fotodynamickou terapii. Jednou z chirurgických možností je radikální cystektomie, která zahrnuje odstranění močového měchýře, lymfatických uzlin a jakýchkoli blízkých orgánů, které jsou rakovinné.

Je možné vyloučit lézi močového měchýře vypálením. Tato technika se nazývá fulgurace močového měchýře. Lékaři používají nástroje, jako je elektrokauterizační přístroj nebo laser, který tento postup provede. Fulgurace může být použita v případech intersticiální cystitidy a u pacientů, kteří mají Hunnerovy vředy. Pacientům podstupujícím tento postup se podává celková nebo spinální anestézie.

Rakovinové léze lze léčit chemoterapií. Tato forma léčby zabije rakovinné buňky a zabraňuje jejich rozdělení. Pacienti mohou dostávat chemoterapii perorálně nebo ji injekčně podávat do svalu nebo žíly. Je běžné, že pacienti s nádory močového měchýře dostávají chemoterapii pomocí trubice vložené do jejich močové trubice. Když lék vstoupí do krevního oběhu, může dosáhnout rakovinných buněk.

Radiační terapie zahrnuje použití vysokofrekvenčních rentgenů k ničení rakovinných buněk. Pacienti s rakovinnými lézemi močového měchýře mohou dostávat buď externí nebo interní radiační terapii. Pro externí radiační terapii je stroj umístěn v blízkosti těla a směruje záření směrem k rakovině močového měchýře. Interní radiační terapie se provádí vložením radioaktivní látky přímo do léze nebo do okolní tkáně.

Fotodynamická terapie může být také použita k usmrcení rakovinných buněk. Jedná se o použití drogy, která se aktivuje pouze při vystavení světlu. Pacient dostane lék intravenózně (IV). Jakmile lék vstoupí do těla, zůstává v rakovinových buňkách déle než v normálních buňkách. Když jsou léky aktivovány určitým typem světla, rakovinové buňky umírají.

Někteří pacienti s nádorovým onemocněním mohou mít zájem o klinické studie k léčbě lézí močového měchýře. Tyto studie hrají klíčovou roli ve výzkumu rakoviny, testují nové léčby rakoviny k určení bezpečnosti a účinnosti. Ti, kteří se účastní, pomáhají zlepšit způsob léčby rakoviny v budoucnu.

Chirurgie je volbou pro ty, kteří mají rakovinu močového měchýře nebo invazivní rakovinu močového měchýře. V rakovině v ranném stádiu může být provedena segmentová cystektomie. Chirurg odstraní pouze část močového měchýře, která obsahuje léze močového měchýře. Pokud rakovina napadla nejhlubší vrstvy stěny močového měchýře, může být nutné chirurgické odstranění celého močového měchýře. Ti, kteří podstoupí operaci jako možnost léčby, riskují infekci a krvácení.