Co mám očekávat od menstruace po narození?

Menstruace po porodu se u žen liší a může být těžší nebo lehčí, víceméně spojena s premenstruačními příznaky a kolísá ve chvílích, kdy se obnovuje. Menstruace by měla být odlišná od krvácení, které ženy pociťují po narození, což představuje očistu a uzdravení dělohy. Stojí za to pochopit tento proces, nazývaný lochie, protože neobvykle těžké krvácení během této doby může znamenat problémy.

Krvácení, ke kterému dochází hned po narození, se opravdu nepovažuje za menstruaci, protože se po ovulaci nevyskytuje. V prvních dnech po porodu má tendenci být nejtěžší, protože děloha pokračuje v zákroku. Toto krvácení by se mělo postupně zesvětlit, i když během činnosti může být těžší. Každé krvácení, které je jasně červené barvy nebo začíná nasycovat více než jednu podložku za hodinu, se považuje za krvácení a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Obvykle krvácení po porodu končí po čtyřech až šesti týdnech po skončení těhotenství a mělo by být projednáno s lékařem, pokud pokračuje.

Pravá menstruace po porodu se nemusí chvíli vrátit po ukončení krvácení po těhotenství. Kojení má výhradně tendenci omezit šance na okamžitou obnovu cyklu, i když tomu tak není vždy. Maminka, která kojila, by nemusela zažívat období po dobu šesti měsíců až jednoho roku, zatímco ošetřuje. To se liší a některé matky se vracejí do pravidelné menstruace, i když po dvou až třech měsících od konce těhotenství pečují dítě po celý den.

Matky, které nemají ošetřovatelskou péči, mají nejčasnější návrat k pravidelnému období. Mohou začít pravidelné menstruace dva až tři měsíce po skončení těhotenství. Existuje spousta příkladů, že menstruace se může vrátit za pouhý měsíc po porodu.

Některé ženy také zaznamenávají různé kvality menstruace. Je možné, že po porodu je menstruace těžší. Jindy jsou doby lehčí než dříve. Alternativně může dojít ke změně načasování období a ženy by je mohly dostat dále od sebe, blíž, nebo častěji nebo nepravidelněji než v minulosti.

Rozdíly v premenstruačních nebo menstruačních příznacích mohou být zaznamenány po porodu. Několik žen zjistilo, že problémy jako podrážděnost se po těhotenství zvýšily nebo snížily. Jiné příznaky, jako je pocit prsů, nadýmání nebo bolesti hlavy, mohou být lepší nebo horší, když se menstruace vrátí po porodu. Odborníci naznačují, že většina žen nezaznamená mnoho změn toku, pravidelnosti nebo premenstruačních příznaků a jednoduše se vrátí do svého pravidelného časového harmonogramu.

Mnoho žen pociťuje rozdíl mezi koncem těhotenství a obnovením období, ale to nemusí nutně znamenat neplodnost. Některé ženy mají zkušenosti s tím, co se nazývá výstražné období před obnovením ovulace. Jinýkrát první menstruační cyklus po porodu znamená, že již nastala ovulace, která umožnila otěhotnět předtím, než má první období. K prevenci nežádoucích těhotenství by měla být použita antikoncepce.