Co mám dělat s uvíznutým tamponem?

Utrpení tamponu může být trapné problém. Může být možné odstranit tampon sami, ale může být nutný výlet do vašeho poskytovatele zdravotní péče. Lékařští profesionálové už mnohokrát viděli tento problém.

Existuje několik způsobů, jak se může stát uvíznutí tamponu. Možná zapomenete, že máte tampon a poté umístit další. Pokud budete mít pohlavní styk, aniž byste předtím odstranili tampon, může to způsobit zaseknutí. Tampony se mohou také posunout během cvičení nebo každodenních aktivit, které zatahují řetězec.

Tampon může být ve správné poloze, ale při vytažení řetězce nevyjde. To je obvykle proto, že je příliš suché a je to nejjednodušší situace, kterou je třeba vyřešit. Pokud bylo od vložení tamponu méně než osm hodin, počkejte, až uplyne osm hodin a zjistěte, jestli to nevyjde. Pokud bylo osm hodin, zkuste namočit v teplé lázni a navlhčit tampon.

Možná je možné odstranit zaseklý tampón sami. Posaďte se na toaletu nebo na zvýšený povrch s koleny daleko od sebe a vložte jeden čistý prst do vagíny. Cílejete hrdlo, lehce pevnou strukturu s odsazením uprostřed. Tampony často přilepí mezi cervikální a vaginální stěnu. Pokud cítíte tampón, zasuňte dva prsty a pokuste se zachytit tampon mezi nimi, aby se vytáhli.

Pokud máte uvíznutý tampon a nemůžete ho sami vyloučit, budete si muset objednat schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče. On nebo ona to bude moci odstranit pomocí jednoduchého postupu v kanceláři. Za prvé se vloží spekulum a lékař bude hledat tampon. Jeden je umístěn, bude odstraněn pomocí kleští, což jsou dlouhá pinzeta. Tampony se někdy rozpadají, když jsou odstraněny, a musí být zvednuty nástrojem s zakřiveným koncem.

Zatímco je to trapné, že máte zablokovaný tampon, nedovolte, aby se vaše rozpaky znemožnily vyhledat lékařské ošetření, pokud je to zapotřebí. Tamponování příliš dlouho může vést k infekci. Pokud se u Vás objeví špinavý zápach, bolest břicha nebo horečka, kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče hned. Nejběžnější infekcí v této situaci je bakteriální vaginóza, ale může se vyvinout závažná infekce nazývaná syndrom toxického šoku. Jakmile je tampon odstraněn, použijte podložky po zbytek svého období.