Co mám dělat s kousnutím kousnutí?

Klíšťata jsou parazitární pavoukovci, kteří se připojí k teplokrevným živočichům, jako jsou lidé, aby se živili krví. Po dokončení klíštěte se oddělí a čeká další oběť. Bohužel pro zvířata kousnutá klíšťaty, kousnutí klíště může být dráždivé a také potenciálně život ohrožující. První věc, kterou je třeba dělat, je vyhnout se jim, ale pokud se to nepodaří, můžete podniknout kroky k omezení potenciálních problémů.

Ke klíšťatům se upřednostňují prostředí se štětcem a keřem. Lidé se mohou kousnout z klíšťat při hraní, turistiku nebo práci, stejně jako zvířata. Lidé by měli nosit světlé oblečení, aby mohli snadno vidět klíště na těle. Dlouhé rukávy a kalhoty jsou také dobrým nápadem, stejně jako přitahování kalhot do bot. Může být také použito repelent, ale dejte pozor na děti a domácí zvířata. Děti by měly nosit odpuzující klíšťata speciálně pro ně určené, stejně jako zvířata, protože některé látky v lidském odpuzujícím klíště jsou toxické pro zvířata.

Po túru nebo ve venkovním dobrodružství by lidé a zvířata měli pečlivě zkontrolovat klíšťata a známky kousnutí klíšťat. Když klíště kousne, vylučují látky přes ústa, které mohou způsobit podráždění. Kousnutí se často objevuje nabobtnalé, červené nebo jinak zanícené. Může to být také bolestivé. Klíšťata mohou být poměrně malá a upřednostňují vlasy a podpaží, takže vždycky někdo zkontroluje klíšťata. Pokud zjistíte, že uhryznete, umyjte je mýdlem a vodou a otřete je alkoholem.

Pokud se na těle objeví klíšťata, zkuste jej uložit, pokud vás uškrtí. Pokud zjistíte, že kůže je zakrytá kůží, odstraňte ji pinzetou, která pevně, ale pevně vytahuje rovnou, aniž by se otáčela nebo táhla. Je to dobrý nápad nosit latexové rukavice při odstranění klíštěte, abyste chránili ruce. Uložte klíštěte a umyjte kousnutí klíštěte stejně jako ruce v teplé, mýdlové vodě. Přípustné, jako je čarodějnice, mohou zmírnit podráždění způsobenou uhryznutím.

Řada zdravotních problémů souvisí s kousnutím klíšťat, včetně Lymeovy choroby, cyst, tularemie, horečky špičaté skály a paralýzy. Pokud se objeví příznaky těchto onemocnění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, i když jste neviděli nebo necítili žádné klíště. Udržujte klíšťata, které najdete ve vašem těle po dobu až dvou týdnů, protože mohou pomoci lékaři identifikovat příčinu zdravotního problému. Pokud máte kousnutí klíště obklopen červeným kruhem, který vypadá jako bullseye, navštivte lékaře, protože se jedná o symptom spojený s Lymeovou chorobou.