Co je virový laryngitida?

Virální laryngitida je zdravotní stav, který způsobuje zánět hlasivky. Mohlo by to způsobit horečku, bolest v krku nebo potíže s polykáním. Jiné příznaky mohou zahrnovat slabý nebo chraplavý hlas. Vzhledem k tomu, že tento stav je způsoben virem a nikoliv bakteriemi, antibiotika nejsou účinnou metodou léčby. Možnosti léčby tohoto stavu mohou zahrnovat odpočinek vokálních šňůrek, podráždění v krku nebo užívání léků proti bolesti.

Prvním příznakem virové laryngitidy jsou často hlasové změny, jako je vývoj chraplavého hlasu. V některých případech může být hlas tak slabý, že je obtížné nebo dokonce nemožné mluvit. U některých pacientů může být přítomna horečka a kašel. Někteří pacienti mohou mít pocit, že v krku je hrudka, což způsobuje časté pokusy o vymývání krku.

Diagnostiku virové laryngitidy lze obecně provádět u lékaře. Bude provedena kompletní anamnéza a pak se lékař podívá na krk. Fyzikální vyšetření spolu s lékařskou anamnézou je obvykle vše, co je potřebné, aby lékař dokázal přesně stanovit diagnózu.

Virální laryngitida typicky zmizí sama o sobě bez jakéhokoliv specifického léčebného postupu, ačkoli existuje řada metod domácí léčby, které mohou pomoci zmírnit některé příznaky. Pokud je pacient kuřák, bude pravděpodobně doporučen přestat kouřit, alespoň dokud se příznaky nezlepší. Použitý kouř může také zhoršit stav a učinit příznaky horší, takže pokud je to možné, pacient by měl zůstat daleko od míst, kde lidé kouří.

Zůstat hlasu je při obnově z této podmínky velmi důležitý, takže na hlasivky není umístěno žádné další napětí. Mnoho lidí, kteří mají tento stav, může být pokoušeno šeptat, myslí si, že to pomůže snížit stres na hlasivkách. Místo toho to může způsobit zhoršení příznaků. Když je naprosto nezbytné mluvit, je lepší používat normální mluvení než šeptat.

Umělé klimatizaci by se mělo co nejvíce vyhnout, zatímco se zotavuje z virové laryngitidy. Zvlhčovač chladné mlhy může pomoci zmírnit některé příznaky. Vdechování páry z horké sprchy nebo z horké vody je také užitečné. Léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen, mohou být použity k zmírnění bolesti a horečky spojené s virovou laryngitidou a pastilky v krku nebo tvrdé bonbóny mohou pomoci udržet krk mazaný.